Dünyayı En Çok Kirleten Firma Coca-Cola Oldu | Gamesfrm.com

Dünyayı En Çok Kirleten Firma Coca-Cola Oldu

Chukulata

Moderatör
Moderatör
     Dünya'da yıllar geçtikçe sanayileşme gelişiyor ve bunların sonucunda doğaya verilen zararlar artıyor. Bu zararlar kimi zaman gıda sektöründe yer alan şirketler tarafından veriliyor kimi zaman da teknoloji şirketlerinin çeşitli ürünlerinden dolayı veriliyor. Yapılan küresel denetimine göre dünyayı en çok kirleten şirketler arasında birçok ünlü firma yer alıyor. Yapılan denetime göre şu an itibariyle dünyayı en çok kirleten firma Coca-Cola oldu.
dunyayi-en-cok-kirleten-firma-coca-cola-oldu-5dc0ce870da6c.jpg
  Yapılan denetime göre dünyayı en çok kirleten Coca-Cola'nın hemen ardından Nestle ve PepsiCo markaları geliyor. Bu kirliliğin en büyük nedenlerinden birisi şüphesiz plastiklerden kaynaklanan kirlilikler. Coca-Cola bu yapılan küresel denetim araştırmasıyla ikinci defa dünyayı en fazla kirleten firma oldu. Küresel Denetim'de kirliliğe katkıda bulunan diğer firmalarda yer aldı. Bu firmalar arasında Solo Cup Company ve Colgate-Palmolive de yer aldı. Ayrıca yapılan açıklamada ABD'yi de en çok kirleten firma açıklandı. Yapılan açıklamaya göre ABD'yi en çok kirleten firma Nestle oldu. ABD'de de Nestle'nin hemen arkasından ise Solo Cup Company Ve Starbucks firmaları geliyor.  Küresel Denetim'de açıklanan dikkat çekici bir başka konu ise %100 geri dönüştürülebilir olan ürünler. Günümüzde hemen hemen her büyük firmanın reklamlarında %100 geri dönüştürebilir ürünler kullandığını belirtiyor. Ancak yapılan denetimlere göre bu hiçte böyle değil. Dünya genelinde kullanılan plastiklerin yalnızca %9'luk bir kısmı geri dönüştürülüyor. Bu rakam dünya genelinde düşünüldüğünde çok düşük bir kısmı oluşturuyor. Bu %9'luk kısmın dışında kalan tüm plastikler ise yakılıyor ya da çevrede kalıyor.  Bu sorunla alakalı Break Free From Plastic'in küresel korrdinatörü Von Hernandez şunları söyledi:"Açıklanan bu rapor şirketlerin oluşturdukları kirliliğe karşı daha büyük ve önemli önlemler alması gerektiğini gösteriyor. Şirketlerin güvendiği tek kullanımlık plastik paketleme, çevreye yarardan çok zarar veriyor. Çevreye daha fazla plastik atılıyor ve bunun sonucunda kirlilik oluşuyor. Geri dönüşüm, bu problemi çözemeyecek."KÜRESEL DENETİM RAPORUNA COCA-COLA'NIN CEVABI :  Coca-Cola'nın yayınlanan raporu ise gecikmedi. Yapılan açıklamaya göre, dünya genelinde gönüllüler 37 farklı ülkede 11,732 adetten fazla Coca-Cola firmasına air plastik şişe ve benzeri atıkları topladı. Bu istatistikler çevreye atılan plastiklerin %2,5'ini oluşturuyor. Coca-Cola ise bu raporlara ve rakamlara cevaplarını The Daily News'e söylediler. Coca-Cola'nın yaptığını açıklamada, dünya genelinde plastik kirliliğini en aza indirgemek için çalışmalarının sürdüğünü ve tüm temizleme çalışmalarına yardımcı olduklarını belirtti.