Lost Brothers İncelemesi | Gamesfrm.com

Lost Brothers İncelemesi

Lynch

Moderatör
Moderatör
Lost Brothers, “Walking Simulation” olarak adlandırdığımız türe ait bir keşif oyunu. Oyunumuz kamp yapmaya geldikten sonra kamp esnasında kaybolan kardeşini arayan bir John isimli bir ağabeyi konu alıyor. Aradan geçen uzun yıllar sonrasında tekrardan kardeşini kaybolduğu ormana gelen John radyo telsizinden aldığı bir yardım çağrısı üzerine yola koyulur. Samanta isimli madende mahsur kalmış kadını aradığımız esnada, kardeşimizin kaybolmasıyla ilgili gizemlerde açığa çıkmaya başlar ve John, Samanta’yı ararken kardeşinin kayboluşunun ardındaki gizemi de ortaya çıkartmaya karar verir.

Hikaye Süreci
Oyunumuz telsizden aldığımız bir yardım çağrısı üzerine harekete geçmemiz ile başlıyor. Kardeşinin kayboluşunun hala suçunu taşıyan John yeniden aynı ormanda yola koyulur. İlerleyiş esnasında Samanta ile aramızda geçen diyaloglar oldukça hoş. Bir takım espriler vb. şeyler hikayeyi biraz daha eğlenceli hale getirmiş. Fakat kafama takılan durumlardan biri harita ve pusula kullanımı oldu. Samanta ile telsizden görüştüğümüz sıralarda bize bir takım koordinatlar vererek kendisine ulaşmamızı istiyor. Bu düşüne oyun için oldukça güzel fakat maalesef ne pusulayı ne de haritayı 1 veya 2 kereden fazla açtığımı söyleyemeyeceğim, çünkü ortalama ilerleyebileceğiniz maksimum 2 yol olduğu için çok rahat bir şekilde yolunuzu bulabiliyorsunuz. Özellikle oyunun başlarında sürekli pusulayı kullanmaya gayret ettim. Hatta verilen koordinatların dışına çıkıp etrafı da dolaştım fakat sonucunda geldiğim yolu geri dönüp ana yola çıktım.

Hikaye kısmında ise Samanta ile konuşurken sorularına verebileceğimiz 1’den fazla cevap olması her zaman ki gibi güzel bir durum. Bu vereceğimiz cevaplar oyunun gidişatını tamamen değiştiriyormuş gibi gözükmese de yeni diyaloglara kapı açtığını fark ettim.

Lost Brothers, tamamen keşif yapıp, ilerleme üzerine kurulu bir oyun olduğu için bu gibi oyunlarda hikayenin önemi daha da artıyor. Çünkü oyuncunun etrafta dolaşıp ilerlemek dışında yapacağı tek şey hikayeyi takip etmek oluyor. Böyle bir durumda da hikayenin yavaş ilerlemesi, klişe olması veya eksik kalması oyun için büyük eksilerden bir tanesi oluyor. Hikaye ne kadar çok farklı veya ilgi çekici olmasa da kendi çapındaki gizemliliğini koruyor. Kardeşimizin kaybolması, Samantay’ı ararken ortaya çıkardığımız gizemler vs. insanın merakını arttırıyor. Fakat hikaye sürecindeki bir çok olaya cevap bulamıyor oluşumuz kafamdaki soru işaretlerini olduğu gibi bıraktı.

Oyunun birtakım problemleri olduğu doğru. Fakat oyunun henüz erken erişim aşamasında olduğunu ve bu oyunun bir indie oyun olduğunu unutmamamız gerek. Yapımcı ekip aldıkları geri bildirim ve benzeri şeylerle oyuna sürekli güncellemeler yapıp sorunları halletmeye çalışıyorlar. Şu an için bu problemler mevcut olsa da oyun erken erişimden çıkıp gerçekten çıkış yaptığında bu sorunların en azından büyük bir çoğunluğunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bu yüzden şans vermek istiyorsanız biraz daha beklemek en doğru karar olacaktır.