İçimizdeki Çocuk Öğretmen Aday Formu | Gamesfrm.com

İçimizdeki Çocuk Öğretmen Aday Formu

RuLing

İşsiz Moderatör
Yönetici
Haber Editörü
Sosyal Editör
KİTAP DEĞERLENDİRME FORMU

Aday öğretmenin

Adı Soyadı:

T.C. Kimlik Numarası:

Branşı:

Okul/Kurum-İl/İlçe:

Kitabın adı ve yazarı: İÇİMİZDEKİ ÇOCUK-DOĞAN CÜCELOĞLU

Okumuş olduğunuz kitabın mesleki ve kişisel gelişiminize nasıl bir katkıda bulunduğunu ayrıntılı olarak örneklerle açıklayınız:

Kitap bölümlerden oluşuyor ve her bölümde sorgulanan içimizdeki çocuk ile yeni bir şeyler ortaya çıkıyor.

Kitapta sen ben anlayışı ile sorunlarının çözümünün temeli olan biz bilinci tanıtılıyor. SEN anlayışını temelinde acizlik olduğunu ‘ben yapamam başkası benim yerime yapsın’ anlayışının yattığını gördüm.

BEN anlayışında ise tam tersine ‘başkalarına güvenmeme onların aczi olduğunu düşünme ‘ anlayışının yattığını gördüm. ‘Ben bilirim bana sormadan bir şey yapmayın ya da planlamayın’ ifadelerinin bu anlayışın en belirgin ifadeleri olduğunu gördüm.

Sen-ben anlayışındaki insanlar bireycidir bencildir ancak biz bilincindekiler sosyaldir.

Uzun zaman süresinde olaylar incelendiğinde bugünkü birçok sorunun nedeninin daha önceki dar görüşlü çözümlerde bulunduğu gösteriliyor kitapta. Çözümün sistemin tümünü kapsaması gerektiğini anladım.

Sorunun süratle çözülmesi her zaman en iyi çözüm değilmiş.

Kitaptan çıkardığım en önemli duygu ise insanlar birbirlerine ikili ilişkilerde güvenmelidirler.