WhatsApp Karanlık Mod Nasıl Aktifleştirilir?

mnLy

Asistan
Asistan
Katılım
3 Eki 2018
Mesajlar
834

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Forumunda KPSS, TYT, AYT, LGS Gibi Konuların Tartışıldığı, İçeriklerin Paylaşıldığı ve Karşılıklı Yardımlaşma Temeline Dayanan Foruma Giriş İçin TIKLAYIN

WhatsApp günümüzün en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi. Hatta mesajlaşmaya apayrı bir versiyon kazandırmış olan uygulama, akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, tabletlerde de kullanılabiliyor. İlk başlarda sadece mesaj yapma ve almaya izin verirken artık fotoğraf, video, ses kaydı, belge alıp göndermeye de imkân sağlıyor. Bütün bunlar da uygulamaya apayrı bir deneyim kazandırıyor. Hatta devlet başkanlarının dahi aralarında WhatsApp grubu kurduklarını biliyoruz. Geçenlerde ülkemizdeki büyükşehir belediye başkanlarının da aralarında WhatsApp grubu kurmaları, bilgi alıverişi yapmaları kararlaştırıldı. Bütün bunlar uygulamanın sürekli kendini geliştirmesi ve yeni özellikler eklemesiyle de mümkün oluyor.


WhatsApp zaman zaman kullanıcılarını özellikleriyle şaşırttığı gibi tasarımlarıyla da şaşırtıyor. Bunun son örneği WhatsApp Karanlık Mod. Uzun zaman önce böyle bir güncelleme yapacağını duyurmuş ve teknoloji severleri heyecanlandırmıştı. Nihayet bunu uygulamaya geçirdi ve güncellemeyle birlikte WhatsApp Karanlık Mod kullanıcıların telefonlarında kendine yer buldu. Uygulamayı güncelleyen iOS 13 kullanıcıları ve Android 10 kullanıcıları artık karanlık modda uygulamayı kullanabiliyorlar. Eğer kullanmakta olduğunuz akıllı telefonlarınızı iOS 13 ve Android 10 sürümlerinde ise sistem genelinde karanlık mod seçeneğini aktifleştirerek mesajlaşma uygulamanızı karanlık modda kullanmaya başlayabilirsiniz.

WhatsApp Karanlık Mod Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?
WhatsApp, Facebook bünyesinde bulunuyor. Bu yüzden kullanıcılar WhatsApp’ı açtıklarında Facebook yazısıyla karşılaşırlar. Fakat özellikleri elbette birbirinden farklı… Birisi sosyal medya platformu iken diğeri mesajlaşma platformu. WhatsApp Karanlık Mod Android işletim sistemleri için test sürümü geçen ay başlamıştı. Fakat kısa sürede test sürümü kullanıcı sayısı dolmuş ve kullanıcılar APK dosyaları aracılığıyla karanlık moda sahip olabilmişlerdi. Sonunda beklenen oldu ve WhatsApp Karanlık Mod hem iOS hem de Android cihazlar için yayınlandı.

Bütün iPhone ve Android işletim sistemine sahip cihazlar için ücretsiz şekilde kullanıma sunulan WhatsApp Karanlık Mod özelliğini aktifleştirmek son derece basit. Bu noktada yeni karanlık mod güncelleştirmesini iOS 13 ve Android 10 telefonlarınıza indirdikten sonra sistem genelinde karanlık mod seçeneğini açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra karanlık mod WhatsApp mesajlaşma uygulamanızda aktif hale gelecek ve çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca Android 9 kullanıcıları da WhatsApp Karanlık Modu kullanabilirler. Bunun için kullanıcıların uygulama içi ayarlarından aktif hale getirmeleri gerekmektedir.
WhatsApp tasarımcısı şirket, karanlık modu yayınlama gerekçesini düşük ışıklı ortamlarda göz yorgunluğunu azaltmak olarak açıklamıştır. Şirket, karanlık modu tasarlarken iki önemli noktaya yoğunlaşmıştır. Bunlardan dolayı okunabilirliği ve bilgi hiyerarşisi büyük önem arz ediyor. Okunabilirlikten kastettikleri renkleri seçerken göz yorgunluğunu en aza indirmektir. Bunu yaparken de iPhone ve Android sistemlerinde varsayılanlara daha yakın renkleri kullanmak istemişlerdir.

Bilgi hiyerarşisi konusunda ise şirket, kullanıcıların dikkatini ekrana kolayca odaklamalarına yardımcı olmayı istemişlerdir. Bunu da en önemli bilgilerin öne çıkmasını sağlamak için renkleri ve diğer tasarım öğelerini kullanmışlardır. Bu da bütün WhatsApp kullanıcılarında büyük bir heyecan yaratmıştır elbette.

WhatsApp Karanlık Mod Kurulumu
Eğer WhatsApp uygulaması telefonunuzda yoksa öncelikle Google Play Store veya App Store’dan uygulamanın son sürümünü indirmelisiniz. Eğer cihazınız Android 10 ya da iOS 13 ise telefonlarınızın Ayarlar kısmında genel kullanım modunu karanlık mod olarak seçtiğinizde otomatik olarak WhatsApp Karanlık Mod aktif hale gelecektir. Fakat kullanmakta olduğunuz Android cihazının sürücüsü 9 ve daha eski bir Android sürümü ise WhatsApp> Ayarlar> Sohbetler> Tema yolunu izleyerek “Koyu” seçeneğini işaretleyip bu özelliği aktif edebilirsiniz. iOS işletim sisteminde ise önceki sürümlerde karanlık mod yoktur. iOS 13’de Ayarlar> Ekran ve Parlaklık> Koyu yollarıyla manuel olarak da aktif edebilirsiniz.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst