Vitamin Takviyesi Kullanımı Gerekli midir?

PaTRoN

Seviye 8
Üye
Katılım
3 Eki 2018
Mesajlar
247

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Forumunda KPSS, TYT, AYT, LGS Gibi Konuların Tartışıldığı, İçeriklerin Paylaşıldığı ve Karşılıklı Yardımlaşma Temeline Dayanan Foruma Giriş İçin TIKLAYIN

Vitamin Takviyesi Kullanımı Gerekli mi?
Günümüzde Vitamin Takviyeleri salgın hastalıkların artmasıyla beraber büyük önem kazandı. Vitamin takviyesi ile ilgili birçok uzman kullanılmasını önerirken aksini iddia edenler de oldukça fazla. Peki vitamin takviyelerini kullanmamız son günlerde yaşadığımız salgın hastalıklara karşı koruyucu bir etki yaratır mı? Bu uzmanlara göre kişisel olarak belirlenebilecek bir durum olduğundan fazladan alacağınız bir vitamin toksik etki yaratabilir. Örneğin gereksiz yere alacağınız fazla miktarda magnezyum ve c vitamini ishal olmanıza neden olabilir. Öyleyse vitamin kullanmalı mıyız? sorusuna şu adımlarla cevap verebiliriz.

Vitamin Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Vitamin takviyesi almadan önce kendi yaşam tarzımıza bir bakmalıyız ve kendimize şu soruları sormalıyız;

  • Güneşe ne kadar çıkabiliyorum? Yeterli D vitaminini güneşten ve doğal beslenmeden alabiliyor muyum?
  • Beslenme tarzım ne? Yediğim ve içtiğim gıda maddelerinden vitamin alabiliyor muyum?
  • Ciddi, kronik veya dönemsel bir rahatsızlığım var mı?
  • Devamlı kullandığım bir ilaç var mı?
Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre artık kullanmanız gereken takviye var mı kendinizce bir fikriniz oluşacaktır. Vitaminleri kullanma konusunda atmanız gereken diğer adım doktorunuza başvurarak gerekli kan testlerini yaptırmak olacaktır. Doktorunuza danışarak hangi gıda takviyelerini kullanabilirsiniz, sağlık durumunuza göre hangi vitaminleri kullanmalısınız belirleyebilirsiniz.

Vitamin Takviyesi Kullanımı Gerekli mi


Takviye Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Vitaminleri kullanmanız gerektiğini öğrendiniz. Geriye iki soru kalıyor; Vitaminleri nereden alacaksınız? Hangi Vitaminleri almalısınız?

Vitaminleri nereden almanız gerektiği konusu oldukça önemlidir. Son kullanma tarihi ve ürünün ne koşullarda saklandığı hayati önem taşır. Ürünü Eczane gibi güvenilir yerlerden almanız faydalı olacakır. Peki hangi çeşit vitaminleri alacaksınız. Örneğin Probiyotik alırken mide asidine dayanıklı ve bağırsakta çözünebilen türde bir ürün almanız gerekir. Aksi taktirde probiyotik midede çözünerek bağırsaklara geçene kadar etkisini yitirecektir.

Vitaminleri nasıl kullanacaksınız?
Vitaminlerinizi satın aldığınız yerden ne sıklıkta ve nasıl kullanacağınızı mutlaka danışmalısınız. Ne zaman ve ne şekilde kullanılması gerektiği ürünün çeşidine göre değişebileceğinden; hem satın aldığınız yere sorarak, hem de ürünün içerisinde yer alan bilgileri inceleyerek ürünü kullanmanız faydanıza olacaktır. Vitaminleri ne kadar süre kullanacağınız da çok önemli. Yine probiyotiklerden örnek verecek olursak çoğu probiyotiğin en az 3 ay kullanılması önerilmektedir.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst