Verimli Ders Çalışma Teknikleri (Yeni 2019)

ResTa

İşsiz Moderatör
Yönetici
Katılım
28 May 2018
Mesajlar
1,925
Konum
Diyarbakır
Her ne kadar anne ve babaların çocuklarından beklentisi derslerine çok çalışması ve böylece başarılı olması olsa da verimli ders çalışma teknikleri arasındaki esas sebep bu olmamaktadır. Beklentinin bu yönde olması ise maalesef başarılı olmak sadece yeterince çalışmamaya bağlanmaktadır. Bu yüzden de sürekli daha fazla çalışmaları istenmektedir. Hâlbuki gerekli olan ise bilinçsiz bir aşırı çalışma değil, verimli ders çalışmanın yollarını bilerek ve bunlardan faydalanarak gelişen bir çalışma sistemini uygulamaktır.
Yapılan her çalışmanın mutlaka belli bir amaca yönelik olması gerekir. Bahsedilen bu amaçlar okunan bir yazıdaki ana düşünceyi anlayabilmek ya da bir problem çözümünün mantığını öğrenebilmek olarak düşünülebilir. Bu kıstasları iyice edinebilen bireyler, küçük amaçlarına daha kolay ulaşarak ilerideki sınıf geçme, okul bitirme ve üniversite sınavını kazanma gibi büyük amaçlarına da ulaşabilmektedir.
Molalar odaklanmanız adına büyük önem taşır. Aralıksız 3 saat ders çalışırsanız, sonucunda çalıştığınızın çoğunu unutursunuz. Verimli ders çalışma teknikleri uyguladığınızdan ve beyninizin sağlıklı çalışması için yeterince gıda tükettiğinizden de emin olmanız gerekir. Küçük sınavlar hazırlayarak kendinizi deneyebilir ve ertesi gün tekrar uyguladığınızda farkı görebilirsiniz.
Çok gergin olduğunuz anlar olursa mutlaka kısa bir ara verin. Bunun için yürüyüşe çıkabilir ve sakinleşebilirsiniz. Önemli bir sınavınız varsa bütün gece ayakta kalarak ders çalışmakla geçirmeyin. Bu sizin sınav zamanı yorgun hissetmenize ve normal potansiyelinizin de düşmesine sebep olacaktır. Bu da gereksiz hataları getirecektir. Ayrıca sınav geceleri en az 6 olmak üzere 9 saat uyumak önemlidir. İs yükünüzü hafifleterek çalışın ve stresli bir hayatın mantıklı olmadığının farkına varın.
Verimli Ders Çalışmak İçin Uygulayabileceğiniz Adımlar
  • Belli bir amacınız olsun
  • Mutlaka planlı çalışın
  • Zamanınızı doğru bir şekilde değerlendirin
  • Sizi verimsiz kılacak tüm etmenlerden uzak durun
  • Çalışma ortamınızı iyi seçin
  • Ders çalıştığınız sırada başka bir isle meşgul olmayın
  • Mutlaka not alin
  • Farklı kaynaklardan yararlanın
  • Tekrarlar yaparak öğrendiğinizi unutmayın
Unutmayın ki sizi başarılı kılacak olan ne kadar saatinizi çalışmaya ayırdığınız değil, verimli ders çalışma teknikleri ile ayırdığınız zamanı ne kadar kaliteli ve verimli geçirdiğinizdir. Bu anlamda yapılan bir planlama uygun olacaktır.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst