Unutulmaz Oyun Müzikleri: Outlaws - Outlaws

Lynch

Asistan
Asistan
Katılım
3 Eki 2018
Mesajlar
320

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Forumunda KPSS, TYT, AYT, LGS Gibi Konuların Tartışıldığı, İçeriklerin Paylaşıldığı ve Karşılıklı Yardımlaşma Temeline Dayanan Foruma Giriş İçin TIKLAYIN

Bundan bir buçuk sene önce Vahşi Batı’yı iliklerimize kadar hissettiren Red Dead Redemption 2 ile buluşmuş, o havayı sonuna kadar teneffüs etme şansına erişmiştik. Ama bunun tohumları aslında çok daha önce, 1997’de atılmış ve Outlaws bizi bu topraklara götürmüştü.

Western filmlerini anımsatan bir hikayesi vardı oyunun. Emekli şerifimiz James Anderson, alışverişini yapıp eve döndüğünde çok kötü bir tablo ile karşılaşır. Evi yanmış, sevgili eşi ölmüş, kızı Sarah ise bu işi yapan haydutlar tarafından kaçırılmıştır. Biz de hem intikamımızı almak, hem de biricik kızımızı kurtarmak için silahlarımızı gömdüğümüz yerden çıkartır ve bize bu kötülüğü yapanların peşine düşeriz.

Outlaws, belki çok büyük satış rakamlarına ulaşmadı ama oynayan herkesin hafızasında yer ettiğine eminim. Hiçbir şey olmasa bile, oyunun adını duyduğunuzda, ‘Where are you Marshall?’ cümlesi sizlerin de zihninizde yankılanıyordur, öyle değil mi?

İşte bu oyunun iz bırakan yanlarından birisi de müzikleriydi. Açılış sahnesindeki Outlaws’tan final sahnesindeki The Last Gunfight’a kadar…

Clint Bajakian – Outlaws

Outlaws’ın müziklerinin altında Clint Bajakian’ın imzası vardı. Kimileri Bajakian’ın eserlerini spaghetti western filmlerinin unutulmaz bestecisi Ennio Morricone’nin müziklerine benzetirler ve haksız da sayılmazlar. Tıpkı Morricone’nun Sergio Leone filmlerine parçalarıyla yaptığı o mükemmel bir dokunuş gibi, Bajakian da Outlaws’ta benzer bir işe imza atmıştı. Nitekim, üzerinden yıllar geçtikten sonra bile andığımız parçalar sunmayı başardı.

Oyunun açılış sahnesinde, bizleri at sırtında dört nala koşturup, altıpatlarımızı haydutların üzerine boşaltmak için sonuna kadar teşvik edecek bir parçayla başlıyordu resital; Outlaws ile:
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst