Türkiye, Tütünle Mücadelede Dünya Birincisi Oldu

TriaL

Seviye 7
Üye
Katılım
6 Şub 2019
Mesajlar
160

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Forumunda KPSS, TYT, AYT, LGS Gibi Konuların Tartışıldığı, İçeriklerin Paylaşıldığı ve Karşılıklı Yardımlaşma Temeline Dayanan Foruma Giriş İçin TIKLAYIN

Tütün ve tütün ürünleri birçok dünya devletinin mücadele ettiği, insan sağlığının en büyük düşmanlarından bir tanesi. Tütünle mücadele kapsamında Dünya Sağlı Örgütü de Dünya Tütün Raporu’nu Rio de Janeiro’da yaptığı sunumla kamuoyuna sundu. Raporda, Türkiye’nin tütün tüketimini azaltmak için DSÖ’nün tavsiye ettiği tüm önlemleri uyguladığı ve bu alanda birinci olduğu görüldü. Sigara şeklinde, çiğnenerek ve buruna çekilerek tüketilen tütünden vazgeçmek iste oldukça zor. Sigara içmeyenlerin de korunması amacıyla alınan önlemlere ve artırılan fiyatlara rağmen her yıl 8 milyon insan tütüne bağlı sağlık sorunları yüzünden hayatını kaybettiği de raporda yer alan bilgiler arasında.
Tütün ürünlerinin ekonomiye de çok büyük zararı bulunuyor. Tütünün, sağlık giderleri ve iş göremezlik raporlarıyla dünya ekonomisine vurduğu darbenin maliyeti 1 trilyon 4 milyar dolar. DSÖ, ayrıca tütünün yakılarak değil ısıtılarak tüketildiği elektronik sigaraların da sağlığa zararlı olduğunu söyledi. Yayınlanan raporda öne çıkan istatistikler şöyle: Dünya genelinde her 10 kişiden 6’sı, tütün tüketimine karşı en az önlemin alındığı ülkelerde yaşıyor. Dünyanın yarısı, tütün ürünlerinin paketlerinde caydırıcı görsellerin olduğu ülkelerde yaşıyor. Dünyada 2 milyar 400 milyon kişi, tütün tüketimine son verilmesini destekleyen ülkelerde yaşıyor. DSÖ’nün tütünle mücadele kapsamında sunduğu yeni öneriler arasında, sigarayı bırakmak isteyenlere destek amaçlı telefonla ya da çevrim içi danışmanlık hizmetinin sağlanması ve nikotin tedavilerinin mali olarak desteklenmesi bulunuyor. DSÖ’ye göre dünyada sigara içenlerin sayısı ise 1 milyar 100 milyon.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst