Taha Suresinin Anlamı, Konusu ve İniş Sebebi Nedir?

DuYGuN

Seviye 9
Üye
Katılım
3 Eki 2018
Mesajlar
365

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Forumunda KPSS, TYT, AYT, LGS Gibi Konuların Tartışıldığı, İçeriklerin Paylaşıldığı ve Karşılıklı Yardımlaşma Temeline Dayanan Foruma Giriş İçin TIKLAYIN

Taha Suresi konusu ve Taha Suresi iniş sebebi hakkında kısaca konuşacağız, Kur’an-ı Kerim surelerinden biridir. Sure, birinci ayetteki Ta-Ha harflerinden ismini almıştır. Mekke’de nazil olan Taha Suresi’nin 131. ve 132. ayetleri Medine’de nazil olmuştur. Taha Suresi’nde ibadetlerden, Allah’ın varlığı ve birliğinden, Hazreti Musa a.s.’ın hayatından bahsedilmektedir.

Taha Suresi’nde birçok ayette ahiret hayatından ve ahirette olacaklardan da bahsedilmektedir. Taha Suresi’sinin birçok fazileti bulunmaktadır. Bu faziletlerden biri de Hazreti Ömer r.a.’ın Müslüman olmasına vesile olan bir sure olduğudur. Hazreti Ömer r.a. kız kardeşinin evinde bu sureyi duyar ve çok etkilenerek Müslüman olur.

Taha Suresi peyderpey inmiştir. Mekke ve Medine dönemlerinde inen sure iman, ahlak, ibadet, ölüm, peygamberler hayatı, ahiret hayatı gibi konulardan bahsedilen bir suredir. Kur’an-ı Kerim’in nazil olunduğu ve kutsal bir kitap olarak iman kitabı olduğu da bu surede geçmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de 114 sure bulunmaktadır. Bu sureler Mekke ve Medine dönemlerinde nazil olmuştur. Kur’an-ı Kerim 23 yılda nazil olarak Peygamber a.s.’ın peygamberlik süresi kadar sürmüştür. Kur’an-ı Kerim bir iman kitabı olarak kendinde şüphe olmayan bir din kitabıdır.

Surelerin iniş sebepleri, konuları ve anlamları bulunmaktadır. Bu bakımdan İslam’da insanlar için sosyal hayatın devamlılığını sağlayacak bütün çözüm unsurları yer almaktadır.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst