Süt içmeli mi? Süt içmenin faydaları

Chukulata

Asistan
Asistan
Katılım
3 Şub 2019
Mesajlar
1,553
Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamak için tüketilmesi gereken en önemli gıda maddelerinden biri olan süt, birçok kişi tarafından çocuk içeceği olarak görülmekte veya tadı sevilmediği için tüketilmemektedir. Ancak süt insanın doğumu ile birlikte tüketmeye başladığı ilk gıda olarak çok büyük bir fayda oluşturuyor. Onlarca farklı faydası bulunan süt, yapılan araştırmalar sonucunda da düzenli olarak tüketildiğinde insan vücuduna birçok farklı fayda sağlıyor.

Süt, özellikle içeriğindeki kalsiyum sayesinde vücuda çok yüksek bir fayda oluşturuyor. Sütün faydasını net anlamda almak isteyen ve sağlık açısından süt içmekte herhangi bir sakınca görmeyen kişilerin günde 2 bardak süt içmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Süt zayıflatır mı? Kilo mu aldırır?
Özellikle kilo problemi yaşayan ve kilo vermek isteyen kişilerde belirgin ve rahatsız edici göbek ve bel yağları en büyük sıkıntıyı oluşturur. Gündelik olarak düzenli süt tüketimi sayesinde bu bölgelerdeki yağlar gerekli protein ve vitaminler alındığı için düzenli bir şekilde erimeye başlayacaktır.


Mineral açısından çok değerli bir yapıya sahip olan süt özellikle kalsiyum sayesinde kemiklere yüksek bir fayda sağlar.
Süt cilt lekelerine iyi gelir mi? Süt ile cilt bakımı
Hangi yaşta olursa olsun güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için süt tüketimi bir şart olarak görülüyor. Süt, ciltte yaşlanmanın ve kırışmanın etkilerini azaltarak, daha parlak ve güzel bir görünüm adına özellikle yetişkinlik döneminde tüketilmelidir.
Yine yetişkinlik dönemlerinde kalp damar sağlığını koruyabilmek, hipertansiyon rahatsızlığının önüne geçebilmek için yağsız süt kullanımı çok önemli bir fayda sağlıyor. Kalsiyum içeriği sayesinde kalp damar hastalıklarında tüm risklerde %15 azalma görülüyor.
Süt enerji verici midir? Süt enerji verir mi?
Süt içeriğindeki tüm mineraller ve gerçek protein sayesinde vücudun eksik enerjisini tamamlayarak beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Bu özelliği sayesinde nörolojik ve nöroşirurjik hastalıklardan da korunmaya katkı oluşturuyor.
İçeriğinde bulunan doğal hayvani katkılar sayesinde osteoporoz rahatsızlığından korunmak için de 50 yaş sonrasındaki bireylerde önemli bir katkı sağlıyor. Bu nedenle her gün en az iki ya da üç bardak süt tüketilmesi yetişkin grubu için ideal bir tüketim sağlıyor.
Ayrıca iki ya da üç yıl boyunca düzenli bir şekilde süt tüketen insanlarda bağırsak rahatsızlıkları ortadan kalkarken, bağımlılık yapan maddelerin kullanımını azaltmak için de süt önemli bir katkı oluşturuyor. Bronşit ve bağırsak kanserini önlemekte de destek sağlıyor.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst