Steam Yaz İndirimlerinde Alınabilecek 5 Sanatsal Oyun | Gamesfrm.com

Steam Yaz İndirimlerinde Alınabilecek 5 Sanatsal Oyun

Lynch

Moderatör
Moderatör
Başka bir duygu oluşturan şaheserler
content_58264.jpg

Sizde nasıl oluyor bilmiyorum ama bende farklı bir duygu oluşturuyor sanatsal oyunlar. Kendilerinde farklı bir şeyler oluyor, bir süre sonra kendilerine bağlanıyorum ve bambaşka yerler gidiyorum. “İyi ki oyunlar var ve iyi ki oynamışım” diyorum bu tarz oyunlarda, türü ne olursa olsun. Oyun anlatısının diğer sektörlerden ne kadar güçlü olduğunu fark ediyorum. Aşağıdaki oyunlar yukarıda söylediklerimi tamamen içeren eserler. Her biri birbirinden büyüleyici olan bu oyunlara kesinlikle göz atmalısınız.

Child of Light
child_of_light.jpg

Ubisoft, bir dönem AAA oyunların haricinde daha mütevazi oyunlar da çıkartıyordu. Oldukça hoş oyunlar yer almıştı bu dönemde. Child of Light da bunlardan biri. Sıra tabanlı, tamamen JRPG türü baz alınarak yapılmış oyun peri masallardan çıkmış gibi duruyor. Aurora isimli küçük hanım kızımızı kontrol ettiğimiz oyunda bir de Igniculus adında top şekilde, bizim ulaşamadığımız yerlere ulaşan bir yaverimiz var. Başka bir oyuncu da Igniculus olup iki kişi oynayabiliyorsunuz Child of Light’ı.
Aurora’nın asıl amacı nasıl geldiğini bilmediği Lemuria topraklarından sağ salim kurtulup evine geri dönmek. Ancak Lemuria ona pek de misafirperver davranmıyor ve onun canını almak istiyor. Şiirsel, esprili, ancak anlaması biraz zor olan diyalog yapısıyla da kendine has bir oyun Child of Light.

Transistor
transistor.jpg

Supergiant Games’in Bastion’dan sonraki bir diğer aksiyon-macera oyunu Transistor de sizi kendisine aşık ettirecek bir sanatsallığa sahip. Red adındaki sesi kaybolmuş bir vokalisti kontrol ettiğimiz oyunda elimizdeki tek silah olan Transistor’ün içerisindeki sevdiğimiz adamla (ki kendisi aslen ölmüştü ama sesini bir şekilde Transistor’e atmayı başardılar) beraber bütün bu suçluların kim olduklarını bulmaya çalışacağız.
Tutku ve heyecan dolu hikayesinin yanında çok da keyifli bir oynanışı var Transistor’ün. Silahımıza oyun ilerledikçe gelen çeşitli fonksiyonları birleştirerek farklı combo’lar çıkarabildiğimiz gibi bu fonksiyonlarla da oynanış çeşitliliğini arttırabiliriz. E daha ne olsun? Her şey var bu oyunda.

Flower
flower.jpg

thatgamecompany’nin Journey’den önceki oyunu Flower da aynı Journey gibi sizi bambaşka diyarlara götürecek bir yapım. Oyunun adından da anlayacağınız gibi bir çiçeği (belki de sonradan onlarcasını?) kontrol ettiğimiz bu sanatsal yapıt, sizi farklı mekanlara götürerek doğanın içtenliğini, samimiyetini gösteriyor ve sizi oracıkta mutlu ediyor.
Aynı Journey gibi kısa süren bir yapım Flower. Ama size vereceği duygular tarif edilemez ve eminim ki tekrar tekrar oynamak isteyeceksiniz. Fazla da uzatmak istemiyorum, çünkü her anının kendinizin deneyimlemesini istiyorum.

Abzu
abzu.jpg

Journey ve Flower’ın sanat ekibinden çıkan insanların yaptığı Abzu de aynı thatgamecompany oyunları gibi bir rahatlatıcılığa sahip. Ama bu sefer su altındayız ve yeryüzümüzün dörtte üçü olan bu mekanlarda birbirinden farklı hayvanlarla beraberiz. Dünyamızın ne kadar güzel olduğunu, keşfedilmemiş ne kadar da güzel şey olduğunu bize bir kez daha hatırlatan bir oyun Abzu.
Abzu de kısa bir oyun. Eğer bir Blue Planet bölümünün içerisindeymişsiniz gibi hissetmek istiyorsanız kesinlikle deneyimlemelisiniz. Tabii tatile gidemeyip denize hasret olarak yaşıyorsanız da maviye doymak amaçlı oynayabilirsiniz :)

Forgotton Anne
forgotton_anne.jpg

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında bizlerle buluşan Forgotton Anne, 90’ların çizgi filmlerini anımsatan bir platform-bulmaca oyunu. El çizimi görselleriyle harika bir atmosfere sahip olan oyunda ana karakterimiz Anne ile birlikte Forgotlings adındaki canlı nesneler ile birlikte bir gizemi çözmeye çalışıyoruz. Bu canlı nesneler, bir şekilde sahipleri tarafından unutulmuşlar ama aynı bizler gibi konuşuyor, yürüyor ve bir işte çalışıyorlar. Kendi dünyasına dönmeye çalışan Anne de bu dünyadaki nadir insanlardan biri.
Kendine özgü bir dünyası ve senaryosu olan Forgotton Anne de oynanış olarak sizi çeşitli bulmacalar ve platform mekanikleri bekliyor. Üstelik diyalog seçimlerimiz oyunun gidişatını önemli ölçüde etkiliyor.