Sanayinin Önemi Nedir Maddeler Halinde AçıklamaDuYGuN

Seviye 8
Üye
Katılım
3 Eki 2018
Mesajlar
217
Ödevlerinize yardımcı olması amacıyla sanayinin önemi aşağıda sıralanmıştır. Sanayi faaliyetleri, 18. yüzyıl Avrupa dünyasında buharlı makinenin icadı ile başlayan ve dünya çapında devrimlerin yaşanmasına neden olarak insan gücünden makine gücüne geçişin önünü açan bir durum olmuştur. Geçmişten günümüze bilim ve teknik alanında yapılan çalışmalar hızla artarak teknolojinin gelişmesi ve sanayinin yaygınlaşarak hemen her iş sektöründe üretimin bir parçası haline gelmesini sağlamıştır.

Sanayi faaliyetlerinin yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Sanayi faaliyetlerinin zararları doğaya, çevreye, insanlara olarak çok çeşitli bir şekilde yaşanmaktadır. Sanayi faaliyetlerinin yaygınlaşmasını sağlayan unsurların insan gücüne zarar verdiği bilinmektedir.

Sanayinin önemi şu şekildedir:

*Sanayi üretimin teknik olarak gerçekleşmesini sağlar.

*Sanayi üretimin hızlı, ucuz ve kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

*Sanayi üretimin makine gücüne bağlı olarak gerçekleşmesini sağlar.

*Sanayi üretiminde insan gücüne olan ihtiyaç azalmaktadır.

*Sanayi sayesinde teknolojik hamleler ve savunma teknolojileri hızla geliştirilmektedir.


Günümüzde de sanayi faaliyetleri insan sağlığının bozulmasında ve çevre kirliliklerinin yaşanmasında etkili olmaktadır. Hava, su ve toprak kirliliklerinin yaşanması doğaya ve diğer canlılara zarar vermektedir. İnsanların kalıtsal ve bulaşıcı hastalıklara yakalanmasına ve ölüm tehdidi altında yaşamasına neden olmaktadır. Sanayi faaliyetlerinin denetim ve gözetim altında olması gerekmektedir. Sanayi faaliyetleri günümüzde yaygın olarak geliştiği hala görülmektedir.
 


Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst