Play Store'daki 'Adware'lerden Sonra Google, Uygulamaları Detaylı İnceleme Kararı Aldı | Gamesfrm.com

Play Store'daki 'Adware'lerden Sonra Google, Uygulamaları Detaylı İnceleme Kararı Aldı

Chukulata

Moderatör
Moderatör
Google'ın mobil işletim sistemi Android, dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer alıyor. Ne var ki bu işletim sisteminde zaman zaman kötü amaçlı yazılımlar bulunabiliyor. Android işletim sisteminin uygulama mağazası olan Play Store üzerinde yayınlanan bu kötü amaçlı uygulamaları engellemek için Google, uygulamaların incelenme sürecinin daha uzun süreceğini geliştiricilere duyurmuştu. Kötü amaçlı geliştiriciler, Google Play Protect'teki açıklardan yararlanıyorlardı:
play-store-daki-adware-lerden-sonra-google-uygulamalari-detayli-inceleme-karari-aldi-5d5dfeb6e46e7.png
Bahsi geçen uygulamaların uygulama çekmecesinde herhangi bir simge ile gözükmemesi ise bu uygulamaların cihazlardan kaldırılmasını çok daha zor bir hâle getiriyor. Bu doğrultuda Google, ipleri eline almaya başlıyor. Bugün itibarıyla uygulamaların markette yayınlanmadan önce geçmesi gereken testlerin çok daha uzun zaman (en az 3 gün) alacağını açıklayan Google, bu sayede kullanıcılarını en doğru şekilde koruyabileceğini düşünüyor. Yaşanan bu durumdan en kötü etkilenecek topluluk ise Android platformunda bulunan geliştiriciler. Düzgün bir şekilde uygulama geliştiren bu kişiler de maalesef ki anlattığımız süre boyunca uygulamalarının güvenlik testinden geçmesini beklemek zorunda kalacaklar.