Oyuncular İçin İnternet Servis Sağlayıcısı Seçim Rehberi

Ned Stark

Seviye 7
Üye
Katılım
3 Eki 2018
Mesajlar
155
Türkiye, altyapı kalitesi kalitesi ve çeşitliliği başta olmak üzere çok çeşitli sebeplerle internet servis sağlayıcısı seçiminin kolay olduğunu söyleyebileceğimiz bir ülke değil. Özellikle oyuncular olarak indirme ve yükleme hızları, ping miktarı ve stabilitesi dahil olmak üzere internetin her değeri bizler için kritik önem taşıdığından dikkat etmemiz gereken çok daha fazla etken var. Lafı daha fazla uzatmadan rehbere genel bir bilgilendirmeyle başlayıp sonrasında önde gelen firmalara geçelim.


Altyapı Seçenekleri
Öncelikle alternatiflerden kısaca bahsedelim.

Türk Telekom: DSL ve Fiber olmak üzere iki farklı altyapısı bulunuyor. Şirket, iki altyapısını da al-sat iş modeliyle veya VAE olarak Vodafone, Turknet, Millenicom ve Netspeed gibi firmalardan alabilirsiniz. Bu şekilde farklı bir firmadan hizmet satın aldığınızda internetin performansında bir fark olmayacaktır.

Turknet YAPA: Aslında tam olarak ayrı bir altyapı olarak sınıflandırmak doğru olmasa da sunduğu özellikler farklılık gösterdiğinden Turknet YAPA’ı altyapı seçenekleri listemize alacağız. Turknet YAPA her geçen yıl genişletse de henüz oran olarak düşündüğümüzde çok yaygın bir seçenek değil. YAPA altyapısında evlerden santrale kadar Türk Telekom’un bakır kabloları kullanılsa da bunlardan sonra Türknet’in yerleştirmiş olduğu DSLAM cihazları devreye giriyor. Bu da internet performansını duruma göre olumlu veya olumsuz (çoğunlukla olumlu) olarak etkiliyor.

Superonline: Superonline DSL paketlerinde Türk Telekom, fiber paketlerinde ise kendi altyapısını kullanıyor. Ayrıca Superonline fiber altyapısını Millenicom ve Vodafone gibi firmalar üzerinden de alabilirsiniz.

Türksat (Kablonet): Türksat, KabloTV şebekesi üzerinden Docsis modem kullanılarak Fiber destekli bir internet altyapısı sunmakta. DSL internet satışları bulunmuyor.

İnternet seçerken ilk yapmanız gereken seçeneklerinizi belirlemek. Maalesef ki bu altyapıların hepsi aynı anda bulunamıyor. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak konumunuzda mevcut altyapıları belirleyebilirsiniz.

Türk Telekom altyapı sorgulama: https://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/

Turknet altyapı sorgulama: https://turk.net/kotasiz-vdsl-hizinda-internet/

-Turknet’te “aktif altyapımızdasınız” ibaresini görüyor olmanız YAPA altyapıyı kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Ancak maalesef bu ibare de Turknet’ten YAPA hizmet alabileceğinizi kesinleştirmiyor. Hangi müşterilerin YAPA’ya geçirileceği çalışanlar tarafından belirli değerlere bakılarak kararlaştırılıyor. YAPA altyapısını kullanıp kullanamayacağınız müşteri hizmetleri size ne söylerse söylesin önceden kesin değil.

Superonline Fiber altyapı sorgulama: https://www.superonline.net/internet/fiber/neredeHangi İnternet Sağlayıcısını Seçmeliyim?
Öncelikle fiber altyapı seçenekleri arasında da farklılıklar olsa da binanızda fiber altyapı mevcutsa genellikle stabilitesi aynı hız değerlerini veren VDSL paketlere göre çok daha yüksek olduğundan fibere öncelik vermeniz gerektiğini belirtelim. Aynı yerde çok büyük ihtimalle birden fazla fiber altyapı da olmadığından eğer konumunuzda fiber altyapı varsa seçiminiz çok kolay olacaktır. Elbette eğer fiber altyapıdan çeşitli sorunlar nedeniyle memnun değilseniz diğer seçeneklere yönelebilirsiniz.

Herkes için en iyi internet servis sağlayıcısı olmadığını tekrar hatırlatalım. İnternet hizmetinde bölgenizdeki altyapıdan binanızdakine kadar pek çok faktör önemlidir. Yazının devamında sizlere internet servis sağlayıcıların öne çıkan iyi ve kötü özelliklerinden bahsedeceğiz. Hizmetin kalitesi hakkında en iyi bilgiyi komşularınızdan alabilirsiniz

-Alfebatik sıralama-

Türk Telekom


Türk Telekom Fiber

 • Ping: Genellikle düşük
 • Stabilite: Altyapı sorunu olmadığı sürece stabil
 • Hız: Altyapı sorunu olmadığı sürece taahüt edilen hız alınır.
  Upload hızı paket hızına göre 1 ile 4Mbps arasında değişiyor.
 • Fiyat: Türk Telekom’un satış fiyatları sınırsız tarifeler için genellikle yüksek oluyor ve uzun süreli taahütler vermeniz gerekiyor. Yüksek hızlı ve sınırsız bir paket almak istiyorsanız yazının devamında belirteceğimiz aynı altyapıdan hizmet veren alternatif firmalardan daha ucuza hizmet alabilirsiniz.
Türk Telekom ADSL/VDSL

 • Ping: Genellikle düşük
 • Stabilite: Ortalama
 • Hız: Santrale olan uzaklığa göre değişiyor. Mevcut bir müşteriyseniz desteklenen en yüksek hızı modem arayüzünden kontrol edebilirsiniz.
  Türk Telekom genellikle VDSL paketlerinde yeterince yüksek hız vermiyor, VDSL kullanacaksanız aynı altyapıyı kullanan alternatif firmaları tercih etmenizi öneririz.
  Upload hızı 1 ile 4Mbps arasında değişiyor.
 • Fiyat: İyi bir kampanya yakalayamazsanız sunduğu hıza göre yüksek oluyor, aynı altyapıdan hizmet veren alternatif firmalar tercih edilebilir.


Türknet YAPA


Yukarıda da belirttiğimiz gibi aktif altyapıda bile gözükseniz kesin olarak YAPA kullanabilmeniz mümkün değil. Hangi müşterilerin YAPA’ya geçirileceği çalışanlar tarafından belirli değerlere bakılarak kararlaştırılıyor.

 • Ping: Genellikle düşük
 • Stabilite: Ortalama
 • Hız: Santrale olan uzaklığa göre değişiyor. Mevcut bir müşteriyseniz desteklenen en yüksek hızı modem arayüzünden kontrol edebilirsiniz.
  Upload hızı sınırlandırılmıyor, santrale olan uzaklığa göre değişiyor ancak genellikle diğer firmalara göre oldukça yüksek oluyor. 10Mbps gibi upload hızları oldukça yaygınken nadir de olsa 50Mbps görenler bile olabiliyor.
 • Fiyat: Oldukça uygun
Türksat Kablonet
 • Ping: Diğer servis sağlayıcılara göre özellikle belirli IP aralıklarında daha yüksek oluyor.
 • Stabilite: Ortalama
 • Hız: Sözü verilen hız tam olarak veriliyor.
  Upload hızı paket hızına göre 4Mbps’e kadar çıkabiliyor. Ek ücret ile 10Mbps gibi değerlere sahip upload paketleri de satılıyor.
 • Fiyat: Özellikle televizyon hizmetini de Türksat’tan alırsanız sınırsız yerine “akıllı” paketlerde kampanyalarla oldukça uygun fiyatlar yakalanbiliyor. Sınırsız paketlerin fiyatları yüksek.
Turkcell Superonline
 • Ping: Genellikle düşük ancak ara sıra Türkiye sunucularında yüksek ping sorunu yaşanabiliyor.
 • Stabilite: Altyapı sorunu olmadığı sürece stabil
 • Hız: Altyapı sorunu olmadığı sürece taahüt edilen hız alınır.
  Upload hızı paket hızına göre 1 ile 5Mbps arasında değişiyor. Diğer sağlayıcıların aksine 25Mbps hızda bile 5Mbps upload veriliyor.
 • Fiyat: Sınırsız paketlerin fiyatlarına yüksek denebilir. Aynı altyapıdan hizmet veren alternatif firmaları tercih edebilirsiniz.


Aynı Altyapıdan Hizmet Veren Alternatif Firmalar
Aşağıdaki firmaların tamamı Türk Telekom altyapısından ADSL/VDSL hizmet vermekte. Birçoğu da Türk Telekom Fiber ve Superonline Fiber üzerinden hizmet de vermekte. Firmayla iletişime geçerek bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vodafone: VDSL’de düşük hızlar için oldukça avantajlıyken her hız için ayrı tarife olduğundan yüksek hızlarda yavaş yavaş avantajını kaybediyor. Fiber’de Superonline altyapısı üzerinden hizmet veriyor, kısıtlı bir bölgede ise kendi fiber altyapısı bulunuyor. Taahüt gerektiriyor ancak modem kiralama, geçişlerde taahütün bir kısmını karşılama ve ücretsiz kurulum gibi pek çok hizmeti bulunuyor.

Türknet: En uygunu olmasa da Türk Telekom gibi firmalara nazaran daha uygun fiyatları var. Taahüt ve kota olmaması ayrıca ücretsiz ev telefonu hizmeti de vermesi en büyük avantajlarından. Herhangi bir çağrı merkezi bulunmuyor ancak destek talepleri genellikle 24 saat içerisinde yanıtlanıyor.

Netspeed: Türknet ile benzer fiyatlara sahip, hıza göre tarifeler bulunması ve en yüksek paketlerin 100Mbps altında olması bir dezavantaj ancak genellikle satış sonrası desteğin başarılı olduğu söyleniyor. Taahütsüz sınırsız paketleri bulunuyor.

Millenicom: Oldukça uygun fiyatlara Superonline ve Türk Telekom altyapılardan hizmet verebiliyor. Altyapınızın destekleyeceği en yüksek hızı verebilen sınırsız paketleri bulunuyor. Superonline altyapısında 24 ay taahüt gerekiyor ancak VDSL paketlerde taahüt gerektirmiyor. Ortalama bir destek hizmeti sunmakta.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst