Metin2 Server Files Kurulumu

Kozba

Seviye 2
Üye
Katılım
8 Tem 2018
Mesajlar
10

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Forumunda KPSS, TYT, AYT, LGS Gibi Konuların Tartışıldığı, İçeriklerin Paylaşıldığı ve Karşılıklı Yardımlaşma Temeline Dayanan Foruma Giriş İçin TIKLAYIN

Metin2 sunucusu aldınız fakat files kurmak istiyorsunuz yada server dosyalarını değiştirmek istiyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu konu da size basit bir şekilde server files nasıl kurulur onu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bize 3 şey lazım;
  • Putty Programı
  • Filezilla Programı
  • Server Files
Aşamalar;

# Server dosyalarını indirdiniz ve dosyalar içerisinde ...Game.tar.gz adlı dosyayı /usr klasörüne atıyoruz. Bu aşamayı Filezilla programı ile yapmak zorundasınız, sürekle bırak şeklinde dosyayı ilgili klasör gönderdiğiniz takdirde dosya yüklenecektir.

# ...Mysql.tar.gz dosyasını ise /var/db klasörüne atıyoruz. Yine Filezilla programı ile sürekle bırak şeklinde yapabilirsiniz. ... nokta sizin files klasörünüzün yapımcısına göre değişiklik göstermektedir.

Önemli Not: Dosyaların uzantıları kesinlikle tar.gz olmalıdır. Kesinlikle Winrar ile dosyaları dışarıya çıkart işlemi yapmayınız.

Filezilla programı ile işimiz bitti şimdi Putty programını kullanacağınız.

Putty programına root Enter, şifre Enter yaparak girişimizi yaptık. Aşağıda bulunan kodları sırasıyla yazın ve Enter tuşuna basın.

# cd /usr yaz ve Enter > rm -rf game yaz Enter
# cd /var/db yaz ve Enter > rm -rf mysql yaz Enter
Bu kodları yazma mantığımız eğer var ise eski dosyaları kaldırmaktı.
İşlemlere Putty programı ile devam ediyoruz.

Game Dosyası Kurulumu;

# cd /usr

# tar zxvf gamedosyasıadı.tar.gz Gamedosyasıadı her filesda değişiklik göstermektedir. Filesınız da dosya adı ne ise eksiksiz bir şekilde onu girin.

Mysql Kurulumu;

# cd /var/db

# tar zxvf mysqldosyaadı.tar.gz yazın ve Enter tuşuna basın. Yine Mysql adınız ne ise onu eksiksiz yazın.

Bu işlemler bittikten sonra Game ve Mysql dosya kurulumumuz tamamlanmıştır.

Diğer İşlemler;

Putty programından # cd /usr/game yazın ve Enter tuşuna basın. Şimdi başlat komutu vermemiz gerekiyor lakin her filesda başlat komutu farklıdır. Bu sh baslat.sh olabileceği gibi sh start.sh de olabilir.

Bunu öğrenmenin yolu ilk aşamada Filezilla içeriye attığınız Game.tar.gz dosyasını Winrar ile çıkartıp, içerisinde ki dosyalara bakmanızdır. Dosya adı ne ise başlatma komutu da odur.

Çok kısa zaman içerisinde güzel ve çalışan durumda ki filesler paylaşılacaktır, takipte kalın.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst