Metin2 PvP Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozba

Seviye 2
Üye
Konuyu başlatan #1
Server kurmadan önce yapmanız gereken tüm çalışmaları tek başlık altında toplayarak sizlere dev bir makale hazırlamaya çalıştım. Uzatmadan konuya geçmek gerekirse aşamalar şu şekilde;

1) Server İsminin Belirlenmesi;
Oyununuz için en önemli şey oyuna vereceğiniz isimdir. Öncelikle isminiz kolay okunabilir ve akılda kalıcı olmalıdır. Diğer yandan bu isim size özel olmalıdır. Eğer bu isimde herhangi bir server varsa hele de aktif bir oyun ise bu isim sizin işinizi zorlaştıracaktır. Bu ismi kullansanız bile Google aramalarında alt sıralarda kalacak ve insanlar sizin oyununuzdan önce diğer oyunu tercih edecektir. Yine alan adının kontrolünü yapmalı ve mümkünse .com alan adının boşta olmasına dikkat etmelisiniz.

2) Güvenilir Bir Firma İle Çalışmak;
Metin2 sektöründe eğer uzun yıllar hizmet vermek ve para kazanmak istiyorsanız en önemli ikinci aşama güvenilir bir firma seçimidir. Birçok firma hizmet verse de sektörde yer alan firmaların %70'i merdiven altı firmalardır. Bu firmalar kiraladıkları sunuculara onlarca VPS açarak sunucuyu yavaşlatmakta ve herhangi bir saldırı durumunda herhangi bir DDOS saldırı koruması olmadığı için sunucuya erişim sürekli gitmektedir. Oyununuzun 1 saat bile kapalı kalması sizin kurumsallık imajınızı sarsacağı gibi birçok oyuncuyu da kaybetmenize sebep olacaktır.
Firma seçerken sektörde yıllardır var olan firmaları tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Eğer Kurulum kategorisinde ki konuları incelerseniz ve yapabilirsiniz Metin2 firmasını seçmenize gerek kalmaz. Bugün 2 GB Ram'e sahip bir VDS fiyatı 20 TL ila 40 TL arasında değişmektedir. Bunu Metin2 firmasından aldığınız takdirde bu fiyat neredeyse iki katına çıkacaktır. Bu yüzden VPS'i alıp sizin kurulum yapmanız sizin maliyetinizi azaltacaktır.

3) Server Files Dosyalarının Seçimi;
Piyasada ki tüm fileslar birbirlerinin kopyasıdır ve birçok hata içermektedir. Bu fileslara herkes bir şeyler eklediği için piyasada stabil çalışan bir dosya bulmak oldukça zordur. Öncelikle Oyun türünüzü belirlemeniz gerekmektedir; Zor-Orta-Kolay-Wslik gibi. Bunu seçtikten sonra buna uygun bir files bulmalı ve bunu düzeltmeli yada düzelttirmelisiniz.
Files tamamen sizin oyun türünüze özel ve özgün olmalıdır. Sonuçta oyuncuların sizin oyununuzu tercih etmesi için onlara bir sebep vermelisiniz.

Dosyalar seçildikten sonra bunları kesinlikle kontrol etmelisiniz. NPC kontrolü yapmalı, LvL kontrolü yapmalı ve tüm kasılacak slotları kontrol etmelisiniz. Yine oyunda ki bugları kontrol etmelisiniz. Oyununuzda bulunan tüm itemleri incelemeli, bunların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek zorundasınız.

4) Reklam ve Tanıtım Faaliyetleri;
Reklam en önemli olguların başında gelmektedir. Server adını seçtiniz, firmayı seçtiniz, files dosyalarınızın kontrolü yaptınız ama reklam zayıf kaldığı takdirde bu emekleriniz boşa gidecektir. Reklam tamamlayıcı bir faaliyettir. Peki nasıl reklam yapabilirsiniz?

İnternet sektöründe ki ana kural; Para harcadıkça kazanılır. Bu mottoyu kendinize örnek alarak hareket etmelisiniz. Facebookta, Lider Metin2 Forumlarında ve tanıtım sitelerine reklam vermek zorundasınız. Yine Loncaları tek tek ziyaret etmeli, onları oyununuza çekmelisiniz.
Diğer yandan ödül sistemi de güzel bir reklamdır. İlk 99 LvL olana çeşitli ödüller veya en iyi loncayı ödüllendirmek gibi.
Reklama geçmeden önce de Sitenizin özgün olması, çalışabilir olması, Pack dosyalarınızın kolay indirilebilmesi ve güzel bir Logoya sahip olmalısınız. Diğer yandan oyununuzla alakalı tanıtım videosu hazırlamanız da sizin yararınıza olacaktır.

5) Oyunun Yönetim Aşaması;
Oyunu hazırladık, reklamımızı yaptık ve oyuncular oyunumuza geldi. Bu aşamadan sonra kitleleri kontrol etmek zorundasınız. En ufak bir yanlışta bu kitle size sırtını çevirecektir. Peki oyuncu kitlesini nasıl kontrol edebiliriz?
Öncelikle Adalet sistemini iyi kurmak zorundasınız. Her oyuncuya eşit şekilde adaletli bir davranış sergilemek zorundasınız. Yönetim kadronuzu olgun ve iş bilen insanlardan seçmelisiniz. Yönetim kadronuzu oyuncular arasından seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yönetim kadrosunun kalabalık olması da sizin yararınızadır.

Oyunda küfüre, dolandırıcılığa ve hileye göz açtırmamak zorundasınız. Bu üçünden birisi oyununuzda olduğu takdirde günlük +2000 online sayısına ulaşsanız bile bu kitle zamanla oyunu terk edecektir. Kuralları katı ve adaletli bir şekilde en baştan koymalı, bu kuralları asla esnetmemelisiniz.

Etkinlikler yapmalı ve bu etkinlikleri başarı ile tamamlamak zorundasınız.

Başıma gelen bir olay; Ox eventi yaptım ve etkinlik sırasında oyunda bağlantı koptu ve tüm oyuncular Ox dışında kaldı. Bu durum bana yüzlerce oyuncu kaybettirdi çünkü oyuncular için etkinlik çok önemlidir. Yine belirlediğiniz zaman aralığında etkinlikleri yapmanızda çok önemlidir çünkü oyuncular bu zaman aralığına göre kendilerini ayarlarlar.
Oyuncular ile aranızda duvar örmeyin, Skype iletişim adresi hatta What'up destek hattı bile kurabilirsiniz. Oyunculara değer verin ki onlarda sizi tercih etsinler.

6) Server Güvenliği ve İtem Satışı;
Server güvenliği aşaması da tamamlayıcı faktörlerdendir. Oyununuz da herhangi bir hile çalışmamalı ve sunucunuz hacklenmemelidir. Bunun önüne kaliteli bir firma ile çalışarak ve Putty - Navicat şifrelerini uzun tutarak geçebilirsiniz. Art niyetli insanlar oldukça fazladır, sunucunuza illa ki saldıracaklardır bu saldırılara karşı kesinlikle önlem almak zorundasınız.

İtem satışı da çok önem arz eden bir konudur. İtem satarken abartıya kaçmamalı tüm oyuncuları düşünmelisiniz. İtem satarken ödeme yollarının fazla olması sizin avantajınıza olacaktır. Yine editli item satmak istiyorsanız oyunda dengeyi korumalısınız. Abartı efsunlu item sattığınız takdirde oyunda ki denge bozulacak ve birçok oyuncu oyunu terk edecektir. Editli item satışında genellikle iyi iteme sahip oyuncular aynı loncada bulunurlar. Bu lonca herkesi keser bu durumda yapmanız gereken bu loncaya rakip bir lonca oluşturmaktır. Eğer bu güçlü loncaya rakip bir lonca çıkarsa iteme para veren kişiler üstünlük mücadelesi için daha fazla item alacaktır ve alınan her item size kar olarak geri dönecektir.