Hantavirüs Nedir? Hantavirüs Belirtileri Neler?

Bumin

Seviye 7
Üye
Katılım
3 Eki 2018
Mesajlar
156

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Forumunda KPSS, TYT, AYT, LGS Gibi Konuların Tartışıldığı, İçeriklerin Paylaşıldığı ve Karşılıklı Yardımlaşma Temeline Dayanan Foruma Giriş İçin TIKLAYIN

Hantavirüs nedir? Hantavirüs’ün belirtileri nelerdir? İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülüp tüm dünyada hayatı felç eden koronavirüs ardından yeni bir virüs tipi yine Çin’de görüldü. Yunnan eyaletinde otobüs yolculuğu yapan bir vatandaş, yolculuk sırasında bu virüs sebebiyle öldü ve tüm otobüs karantinaya alındı.

Henüz corona virüsü kabusu dahi bitmemişken bir yeni virüs ile ilgili daha problem ortaya çıktı. Çin’in Yunnan bölgesinde bir vatandaş, otobüs yolculuğu sırasında hantavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Otobüste bulunan 38 kiş ise karantinaya alındı. Virüs, kemirgen dışkısından ya da enfekte bir kemirgenden insana bulaşıyor. 2009 yılında Türkiye’de görülen virüs sebebi ile 1 kişi hayatını kaybetmişti.

Hantavirüs nedir?
Hantavirüs, bir çeşit RNA virüsüdür denebilir. İlk defa izole edilen bölge Güney Kore’deki Hantaan nehrinden adını almıştır. Virüsün semptomlarından biri olan kanamalı ateş ile birlikte vücudu güçsüz bırakarak, önlem alınmadığı taktirde ölüme kadar gidebilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de bulunan Kırım Kongo Kanamalı Ateş etkisi olan ve keneler ile bulaşan virüs ile benzerlikler gösterir.

Hantavirüs belirtileri nelerdir?
Hantavirüs, enfeksiyonlarının damar çeperine zarar veren bir virüs çeşididir. Damar geçirgenliğinin artması ile birlikte kanamalı belirtiler gösterebilir. Virüs bulaştıktan sonra hipertansiyon, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği ve şoka kadar giderek ölüme yol açabilir.

Erken belirtileri yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarının ağrısı şeklinde belirtilebilir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal,kusma ve bulantı gibi belirtileri de görülebilir.

Geç belirtiler ise hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonrasında Akciğer ödemine bağlı olarak öksürük ve nefes darlığı oluşabilir. Ayrıca önlem alınmaz ise böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Nadiren geç belirtiler içerisinde kulak ve boğaz ağrısı da gözükebilir.

Hantavirüs bulaşıcı mı?
Özellikle fareler ve kemirgen hayvanlar bu hastalığın taşıyıcılarıdır. Özellikler kırsal bölgelerde bulunan insanlar için daha büyük bir tehlike bulunmaktadır. Ayrıca dünyada ilk defa görülmemiş, daha öncesinde de görülen bir virüstür.


İnsanlara ise virüs taşıyıcısı kemirgenlerin daha çok dışkısının bulunduğu bir ortamda bulunmaktan geçer. Örneğin taşıyıcı bir fare evinizin tavan arasında ya da bodrumunda dışkıladıktan sonra sizin de oradaki havayı solumanız virüsün size bulaşmasına sebep olabilir.

Virüsün daha önce de görüldüğünden dolayı virüs ile ilgili birçok çalışma hem çoğu ülke tarafından, hem de ülkemiz tarafından yapılmıştır. Yani virüs sebebi ile korkmanıza gerek olmamak ile birlikte, herhangi bir şüpheniz oluştuğunda hızlı bir şekilde bir doktora görünmeniz iyileşmenizde yardımcı olacaktır.
 

Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst