Reklam vermek için  reklam@gamesfrm.com adresine mail atabilirsiniz. 


Dökülen Saçlara Ne iyi Gelir?DeriN

Asistan
Site Yetkilisi
Asistan
Katılım
12 Eyl 2018
Mesajlar
367
Para Puan
759
Günümüzde erkeklerin ve bayanların en büyük problemi dökülen saçlardır. Bu sorun beraberinde saç dökülmesine ne iyi gelir gibi sorular ortaya çıkarmıştır. Size bugün ki yazımızda detaylıca bundan bahsedeceğiz. Öncellikle kelleşmeye ya da saçların yıpranmasına sebep olan birçok faktör vardır. Bunlar kısaca; ırsi olabilir, genetik olabilir, demir eksikliği, E vitamini eksikliği, çinko eksikliği, C vitamini eksikliği gibi birçok etken saç dökülmesine sebep olan etmenlerdir. Aslında çoğu zaman saç kökü zayıflar, saç hücrelerimiz güçsüzleşir bu yüzden de saçlarımız dökülmeye başlar. Bu çok sorun olmayacaktır. Bazı ilaçlar, şampuanlar ya da bitkisel tedaviler sayesinde saç dökülmesini durdurabilirsiniz.

Saç Dökülmemesi İçin Neler Yapılmalı
Saçlarımızın dökülmesi, bazı noktalarda saçların seyrekleşmesi bize korkutmaya yetiyor. Çünkü sonunda kelleşmeye giden bir süreç olacağından korkarız. Bu yüzden saç dökülmemesi için neler yapılmalı sorusunun cevabını dikkatlice okumalıyız. Öncelikle saçların dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri sterstir. Stresli bir hayat yaşıyorsak saçlarımız dökülmesi normaldir. Bu yüzden stresten uzaklaşmak saçlarımız için gelecektir. Saç dökülmesine sebep olan perma, fön ve saç boyamalarını bırakarak saçlarımızın daha az dökülmesini sağlayabiliriz. Ya kel olmayı göze alacağız ya da bu saydıklarımızı mümkün olduğunca bırakacağız.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler
Saçlarımızın en büyük ilacı demirdir. Bu yüzden demirin en çok bulunduğu besinleri tüketerek saçlarımızın güçlü olmasını sağlayabiliriz. Tavuk ciğeri, kuzu eti, ton balığı, ördek eti, yulaf, barbunya, fasulye, bezelye, patates, çekirdeksiz kuru üzüm, ıspanak, irmik, pekmez, kepekli ekmek, nohut, mercimek, kabak, kabak çekirdeği, kuru erik, domates salçası gibi besinlerden günlük demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Saç dökülmesine somon balığı ve sarımsak gibi besinlerde iyi gelmektedir. Sarımsak kürü ile saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz. Zaten yazımızın devamında bunlarla ilgili bilgiler vereceğiz.

Saç Dökülmesine Hangi Vitamin İyi Gelir?
Saç dökülmesine iyi gelen vitaminlerden en önemlisi E vitaminidir. E vitaminince zengin olan besinler yiyerek saçlarımızın daha güçlü olmasını sağlayabiliriz. Ay çekirdeği, badem, çam fıstığı, yer fıstığı, ıspanak, kuru kayısı, yeşil zeytin, ıspanak, fındık, kivi, fıstık, domates gibi besinlerden E vitamini ihtiyacımızı giderebiliriz. Bunun dışında C vitamini de saçlar için önemlidir. Bu sebeple özellikle c vitamini içeren portakal, mandalina, greyfurt gibi meyleri bol bol tüketmelisiniz.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm
Eğer saçlarınız dökülüyorsa ve saç dökülmesine iyi gelen bitkiler diye araştırma yapıyorsanız şimdi yazılanları dikkatlice okuyun.

Bir miktar taze toplanmış pazıyı ince ince kesin. Ardından iyice sıkarak suyunu çıkartmaya çalışın. Daha sonra sıkarak elde ettiğiniz suyu bir çay bardağı dolusu süzme balın içerisine dökünüz. Bir yandan da yarım soğan sıkarak onun da suyunu ilave edin. Bu karışımı saç diplerinize sürerek 6 saat bekleyin. Bu süre sonunda saçlarınızı güzelce yıkayabilirsiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen formüllerden bir diğeri ise belki bildiğiniz ancak işe yarayan bir formüldür. Soğanları sıkarak bir kahve fincanı soğan suyu elde ediyoruz. Bunun yanında bir çay bardağı süzme bal ve bir tatlı kaşığı karabiber de alarak üçünü karıştırın. Karışım tamamlandıktan sonra tekrar saç diplerinize sürün ve altı saat bekleyin. Süre sonunda saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Kürler
Saçların dökülmesini engelleyen bakım kürünü yaparak saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz. Bir kase alıyoruz ve içerisine 2 yemek kaşığı badem yağı, 2 yemek kaşığı çam terebenti yağı ve 3 kaşık zeytinyağını dökerek karıştırın. Daha sonra içerisine 2 tane E vitamini kapsülünü açarak, tozunu dökünüz. Son olarak 2 yemek kaşığı balda dökerek iyice karıştırın. Karışım tamamlandıktan sonra elinize bir fırça alarak karışımı saç diplerinize yedirin. Saçınızın her yerine yedirdikten sonra streç filmle saçınızı sarın ve 30 dakika boyunca bekleyiniz. 30 dakika sonunda saçlarınızı açın ve ılık bir su ile yıkayın. Zamanla saçlarınız daha güçlü olduğunu göreceksiniz.

Saç dökülmesini durduran bitkisel kür ya da saç çıkartan doğal kür olarak bilinen bir başka kürü de sizinle paylaşacağız. Bu karışımımız yağ ağırlıklı olacaktır. Isırgan yağı, zeytinyağı, badem yağı, sarımsak yağı, biberiye yağı ve çam yağı gerekli malzemelerimizdir. Bu yağların her birinden beşer gram alarak bir şişenin içerisine dökünüz. Daha sonra bu şişeyi iyice çalkalıyoruz. Bu elde ettiğimiz karışımı 1.hafta her gece olacak şekilde saç diplerimize iyice yediriyoruz. 2.hafta 2 gece de bir olacak şekilde saç diplerimize yediriyoruz. 3. Hafta ve sonrasındaki haftalarda 3 gece de bir kez olmak üzere uyguluyoruz. Zamanla saçlarınızın istediğiniz kıvama geleceğinizi göreceksiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm
Saç dökülmesi her birey için bir sorundur ancak bu durum bayanlarda daha büyük bir sıkıntıdır. Kadınlarda saç dökülmesi daha az olduğu için saçı dökülen kadınlar daha çok tedirgin oluyor. Ancak her saçı dökülen kadın da panik yapmamalıdır. Çünkü uzmanlar 30 ile 50 saç telinin günlük olarak dökülmesini normal karşılıyor. Kadınlarda saç dökülmesine iyi gelen doğal kür için 2 çorba kaşığı ufalanmış menekşeyi ve 10 çorba kaşığı zeytinyağını alarak bir şişenin içerisine koyun. Şişemizin ağzını kapatarak çalkalayın ve ağzı kapalı bir şekilde 7 gün boyunca güneşte bekletin. Bekletme süresi bittikten sonra karışımınızı süzerek saç diplerinize uygulayın.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Cevapladı
Zaten genel yapısı ile saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunu cevaplamıştık. Ancak bir de İbrahim Saraçoğlu’nun bu konudaki görüşlerini yazalım. Saç dökülmesinin temel sebeplerinden birinin demir eksikliği olduğunu söylüyor. Bu konuda kereviz – ıspanak kürünü öneriyor.
 


Konuyu Okuyanlar: (Üyeler: 1, Ziyaretçiler: 0)

Üst